XLVII RAJD WIELODYSCYPLINOWY „GRUDZIĄDZ WOLNY”


Tekst: Jacek Treichel
Zdjęcia: Piotr Bilski, Gerard Szukay, Jacek Treichel, Witold Zygadlewicz

47 edycja rajdu wielodyscyplinowego już za nami. W sobotę, 5 marca 2016 r. Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 1 im. Jana Heweliusza w Mniszku zorganizował kolejną edycję rajdu „Grudziądz wolny”.
Głównymi celami rajdu były: uczczenie 71. rocznicy zakończenia walk o Grudziądz podczas II wojny światowej oraz poznanie walorów krajoznawczych, historycznych i przyrodniczych regionu grudziądzkiego.
Jak podliczyli organizatorzy w rajdzie wzięły udział (młodzież, nauczyciele, rodzice, organizatorzy) 403 osoby. Na miejsce rozpoczęcia rajdu wybrano parking Lidla przy ul. Warszawskiej (przy Wodociągach).
Krótko przed startem informacji na temat imprezy udzielono lokalnym mediom,  a byli to przedstawiciele Telewizji Spółdzielni Mieszkaniowej, Radia Eska, Gazety Pomorskiej i Grudziądzkich Nowości.
Tuż po godzinie 9.30 barwna i liczna kolumna ruszyła na szlak. Na czele i końcu marszu wędrowali przewodnicy grudziądzkiego Wojskowego Koła PTTK Nr 62 „OSeSeK”, w łącznej liczbie 14 osób.
Trasa marszu wiodła duktami Lasu Rudnickiego. Na trasie można było zobaczyć elementy fortyfikacji obronnych, otrzeć się o pomniki przyrody, a nawet stanąć oko w oko ze (na szczęście niegroźnymi) zwierzętami.
Cała grupa, pod okiem licznej grupy opiekunów bezpiecznie przemierzała ostępy leśne zmierzając do celu, jakim była szkoła w Mniszku.
Przy okazji obserwowano też wycinkę lasu oraz postęp prac przy modernizowanej ulicy Południowej prowadzącej m.in. na plażę miejską w Rudniku.
Po minięciu smutnych pozostałości dawnej bazy harcerskiej w Rudniku dotarto na plażę „Dziką”. Tam podczas postoju, nauczyciele zespołu szkół w Mniszku, przeprowadzili konkurs wiedzy o historii Grudziądza z lat 1939 – 1945.
Dalsza część trasy wiodła brzegiem jeziora Rudnickiego, ulicami rewitalizowanego aktualnie osiedla Mniszek do ZSO Nr 1.
Na strudzonych wędrowców czekała smaczna zupa grochowa, chleb i herbata. Ponadto, dużą atrakcją była specjalnie na tę okoliczność przygotowana „wlepka” do książeczek odznaki Turystyki Pieszej.
Miłym akcentem podczas zakończenia rajdu była obecność prezesa grudziądzkiego Oddziału PTTK im. ks. ppłk. dr. Władysława Łęgi – kol. Piotra Łukiewskiego.
Posileni turyści zapoznali się z wynikami konkursu. Nagrody książkowe i dyplomy laureatom wręczali: Marlena Treichel – dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1 i Jacek Treichel – Komandor Rajdu.
Nagrody trafiły do laureatów, którymi w poszczególnych typach szkół zostali:
W kategorii szkół podstawowych:

  1. Szkoła Podstawowa Nr 5 im. ppłk Stanisława Sitka,
  2. Szkoła Podstawowa Nr 21,
  3. Szkoła Podstawowa Nr 15 im. Komisji Edukacji Narodowej;

W kategorii szkół gimnazjalnych:

  1. Gimnazjum Nr 5,
  2. Gimnazjum Nr 4 im. Mikołaja Kopernika,
  3. Gimnazjum Nr 9 im. Ignacego Jana Paderewskiego;

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych:

  1. Zespół Szkół Technicznych im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich,
  2. Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Galeria Piotra Bilskiego
Galeria Gerarda Szukaya
Galeria Jacka Treichela

Trasa rajdu

Zgodnie z decyzją dyrektor ZSO Nr 1 i komandora rajdu, od przyszłego roku, w pierwszą sobotę marca, w ramach Grudziądzkiego Pucharu Komisji Turystyki Pieszej organizowany będzie: Rajd Pamięci o Żołnierzach Niezłomnych, nawiązujący do obchodzonego corocznie od 2011 r., w dniu 1 marca, święta państwowego - Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Galeria zdjęć Witolda Zygadlewicza

Dodatkowe informacje