XVI Rajd „Szlakiem zamków pomorskich” - ROGÓŹNO-ZAMEK

17 października już po raz 16-ty odbył się rajd  „Szlakiem zamków pomorskich” zorganizowany przez Międzyszkolne Koło Turystyczne „Zawrat” i Komisję Krajoznawczą i Ochrony Przyrody Oddziału PTTK w Grudziądzu.
W 20-kilometrowym, deszczowym rajdzie  udział wzięło 86 piechurów, w tym 9 drużyn szkolnych i 7 turystów indywidualnych.
Trasa tegorocznego rajdu wiodła od stacji PKP Rogóźno Pomorskie do ruin  zamku krzyżackiego w Rogóźnie-Zamku, następnie przez Dąbrówkę Królewską i Grabowiec do nieczynnego dworca PKP Grudziądz-Owczarki.
Niedostępne na co dzień ruiny zamku w Rogóźnie zostały częściowo udostępnione przez właściciela warowni; niestety wejście z przedzamcza zewnętrznego na dziedziniec i wieżę bramną okazało się niemożliwe z powodu zarwania mostu nad fosą zamkową.
Tak więc, zamiast zwiedzania ruin zamku i wejścia na 7-kondygnacyjną wieżę, turyści zachwycali się tylko z oddali widokiem piękna przyrody rezerwatu „Rogóźno Zamek”, z drzewami otulającymi wieżyczki w ciągu murów obronnych.
W pobliżu stawu zamkowego wszyscy spożyli rajdową grochówkę z podwójną kiełbasą, zaserwowaną przez grudziądzki „Caritas”.
Przewodnik kujawsko-pomorski Marta Pasik przeprowadziła rajdowy konkurs wiedzy n/t znajomości zamków Pomorza Nadwiślańskiego.
Zwycięzcy otrzymali ufundowane przez Starostwo Powiatu Grudziądzkiego nagrody książkowe „Budowle gotyckie powiatu grudziądzkiego” – jest to nowa pozycja wydana przez Starostwo Powiatowe w Grudziądzu.
Pierwsze miejsca w konkursie w poszczególnych kategoriach wiekowych zajęły drużyny szkolne:

  • SP-15 (Marta Kicza & Amelia Mroczka),
  • Gimnazjum nr 1 (Weronika Krzysiak & Kinga Tomasik)
  • ZSGH (Jagoda Niemczyk & Paweł Kacała).

Wiesław Żurawski

Dodatkowe informacje