Warszawa da się lubić - po raz szósty - 17/18.11.2012

17 i 18 listopada 2012 r. odbyła się kolejna wycieczka członków i sympatyków Oddziału PTTK im. ks. ppłk. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu do Warszawy.
Tegoroczny program krajoznawczy wycieczki zaczął się na Bielanach, gdzie zwiedziliśmy zespół klasztorny kamedułów, obiekty Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i fragment rezerwatu „Las Bielański”. Następnie wstąpiliśmy do rzadko odwiedzanego przez turystów Muzeum Warszawskiego Przedsiębiorstwa Geodezyjnego. Potem Muzeum Narodowe (niestety Galeria Sztuki Średniowiecznej z Poliptykiem Grudziądzkim była nieczynna – jest w przebudowie).  Najwytrwalsi zwiedzili jeszcze Muzeum Wojska Polskiego. Tradycyjnie obowiązkowym punktem sobotniego programu był udział w Mszy Świętej w intencji grudziądzkich turystów oraz zapalenie znicza pod tablicą poświęconą pamięci patrona Oddziału w kościele Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych na Chomiczówce. Minęło właśnie 5 lat od odsłonięcia w kaplicy-panteonie PTTK  tablicy upamiętniającej założyciela grudziądzkiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego.
Niedzielę rozpoczęliśmy od spaceru po Parku Traugutta i wejścia do Fortu Legionów. Kontynuując zapoznawanie się z fortyfikacjami stolicy przeszliśmy do cytadeli, gdzie zobaczyliśmy pomieszczenia więzienia śledczego (X Pawilon Cytadeli Warszawskiej) oraz miejsca straceń działaczy narodowych i rewolucjonistów. Następnie przejazd do Śródmieścia i zwiedzanie kościołów Świętego Krzyża i Wizytek przy Krakowskim Przedmieściu oraz spacer przez Plac Marszałka Piłsudskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza i Ogród Saski do Punktu Informacyjnego budowy II linii metra. Tam zapoznano nas z technologią i innymi aspektami największej obecnie inwestycji Warszawy. Potem już tylko posiłek i w drogę do Grudziądza.
Na tej wycieczce po raz pierwszy nocowaliśmy w hostelu „Dom przy Rynku”, który okazał się miejscem bardzo sprzyjającym integracji. Wieczorne spotkanie wypełnione rozmowami i śpiewem było okazją również do wręczenia w imieniu Zarządu Oddziału PTTK im. ks. ppłk. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu i jego członków symbolicznego wyróżnienia – odznaki „ZA ZASŁUGI DLA ODDZIAŁU” – Jackowi Kowalewskiemu, naszemu koledze z Warszawskiego Oddziału Przewodników PTTK. Jacek od 2008 roku pomaga w przygotowaniu programu krajoznawczego i oprowadza nas po Warszawie. W tym roku znowu swą pomocą służyła także  Grażyna Czarnowska.

Jan Kamiński
-organizator wycieczki


P.S.

Wszystkim uczestnikom za życzliwość ponownie okazaną jednemu z naszych kolegów-przewodników, dziękuję w jego i swoim imieniu.

Zapraszamy do GALERII

Dodatkowe informacje