60-lecie Komisji Krajoznawczej Zarządu Głównego PTTK - 15.11.2014
W minioną sobotę 15 listopada 2014 r. miałem zaszczyt i przyjemność brać udział w obchodach 60-lecia Komisji Krajoznawczej Zarządu Głównego PTTK. Uroczystość zorganizowano w siedzibie PTTK w Warszawie.
Składała się ona z dwóch części.
Pierwsza, oficjalna, rozpoczęła się wystąpieniami zaproszonych gości i Władz PTTK.
Głos zabrali m.in. pani Elżbieta Wyrwicz, zastępca Dyrektora Departamentu Turystyki Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz wiceprezesi ZG PTTK - Andrzej Gordon i Henryk Miłoszewski.
Po okolicznościowych wystąpieniach przyszła kolej na wręczenie części z 666 przyznanych, okolicznościowych dyplomów dla zasłużonych krajoznawców.
Kolejnym punktem programu było zaprezentowanie jubileuszowego wydawnictwa, opracowanego pod redakcją Krzysztofa Radosława Mazurskiego.
Po prezentacji nastąpiła przerwa, podczas której uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w wernisażu wystawy jubileuszowej.
Jednym z tematów rozmów uczestników jubileuszu był stan przygotowań do kolejnego, VII Kongresu Krajoznawstwa Polskiego, który odbędzie się w 2020 roku.
W kuluarach trwała wymiana koleżeńskich wspomnień i snucie planów na przyszłość
Część kolekcji krajoznawczej kolegi Zbigniewa Lewandowskiego
W drugiej części odbyła się sesja referatowa. Moderatorem dyskusji był Krzysztof Radosław Mazurski.
Jako pierwszy zabrał głos aktualny przewodniczący Komisji Krajoznawczej Szymon Bijak z prezentacją – Stan i perspektywy krajoznawstwa w PTTK. Kolejnym prelegentem był Józef Partyka z tematem – Sesje popularno-naukowe Mijające Krajobrazy Polski. Jako ostatni zabrał głos Wojciech Kowalski prezentując temat – Współczesne problemy kolekcjonerstwa.
Około godz. 15.30 nastąpiło zakończenie Jubileuszu. Grono krajoznawców rozstawało się w doskonałych humorach obiecując sobie spotkanie na kolejnym jubileuszu z okazji 70-lecia Komisji.
Odcisk okolicznościowej pieczęci
Tekst i zdjęcia: Jacek Treichel
Więcej zdjęć TUTAJ