„Krzyże i kapliczki przydrożne, czyli opowieść o świętych i przestrzeni”

„Krzyże i kapliczki przydrożne, czyli opowieść o świętych i przestrzeni”
Wracałem ostatnio z podróży do Elbląga. Po drodze postanowiłem zmodyfikować trasę tak, aby trafić do Tczewa, a dokładnie do Fabryki Sztuk.

Jest to Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły w Tczewie. Głównym jego zadaniem jest prowadzenie działalności kulturalnej, w tym propagowanie historii i tradycji Tczewa oraz regionu kociewskiego.
Z racji zainteresowań trafiłem tam, aby odwiedzić wystawę etnograficzną „Krzyże i kapliczki przydrożne, czyli opowieść o świętych i przestrzeni”.
Kapliczki i krzyże przydrożne są jednym z bardziej charakterystycznych elementów krajobrazu polskiej wsi. Niektóre skromne, naznaczone nieubłaganym upływem czasu inne odrestaurowane, okazałe budowle. Przygodnego wędrowca dziwić może czasem ich usytuowanie: zdarza się bowiem, że spotkać je możemy w zdawałoby się zgoła nieodpowiednich miejscach. Zagubione wśród pól lub leśnych ostępów, stojące na skrzyżowaniach dawno nieuczęszczanych traktów, fascynują i frapują nas współczesnych - zdobywców kosmosu i oceanicznych otchłani. Czasem tylko na wpół zatarta data wyryta na krzyżu lub murze kapliczki naprowadza nas na trop wydarzeń z przeszłości. Niestety, dzisiaj wiedza o historii tych niezwykłych miejsc coraz częściej ulega zatarciu. A przecież dawni budowniczowie i fundatorzy kapliczek i krzyży nie wybierali miejsc ich postawienia przypadkowo. Pomijając te, które znaczyły miejsca dramatycznych wypadków czy niespodziewanych zajść, jak bitwy czy potyczki, były one niezwykle ważne w życiu całej społeczności. Te małe perły architektury pełniły wiele funkcji w społecznościach lokalnych.
Na wystawie zaprezentowano m.in. oryginalne rzeźby kapliczkowe, stare zdjęcia oraz pocztówki przedstawiające krzyże i kapliczki, wypożyczone z muzeów z całej Polski oraz ze zbiorów prywatnych.
W trakcie pobytu udało mi się także pozyskać publikację pod tym samym tytułem jak nazwa wystawy, autorstwa kurator wystawy, Kamili Gillmeister.
Wystawa będzie czynna do 30 listopada 2015 r. Dojazd do Tczewa, zwłaszcza teraz autostradą nie nastręcza większych problemów, a dla pasjonatów tego tematu stanowić będzie miłe przeżycie. Tczew zaprasza na wystawę!

Społeczny Opiekun Zabytków
Instruktor Opieki nad Zabytkami PTTK
Jacek TREICHEL

Dodatkowe informacje