Rewitalizacja Góry Zamkowej
W minioną sobotę 24 maja 2014 r. miałem okazję zaobserwować pozytywne zmiany związane z rewitalizacją wzgórza zamkowego w Grudziądzu. Prezentowaniem prac na tym terenie zajmowali się koledzy z Koła Przewodników PTTK naszego Oddziału. Wraz z żoną wysłuchaliśmy informacji na ten temat od naszego przyjaciela Macieja Wiśniewskiego.
Oczywiście bardzo pozytywne wrażenie wywołuje centralny obiekt czyli Klimek. Powoli wyłania się ze wzgórza i tak jak wspominała część zwiedzających zaczyna być widoczny w panoramie Grudziądza. Po ukończeniu (wysokość 27 m) stanowić będzie doskonały punkt widokowy na miasto. Byś może uda się go niekiedy wykorzystać jako miejsce do prowadzenia obserwacji astronomicznych. Blasku nabierają zadaszone elementy piwnic kuchennych i studni. Bardzo dobrym pomysłem jest idea aby odsłonięte ruiny zostały podświetlone. Stworzy to warunki do odbywania lekcji historii, a być może i prezentacji z cyklu światło i dźwięk. Aktualny stan prac napawa nadzieją, że będzie to prawdziwa perełka miasta, miejsce wypoczynku mieszkańców i magnes dla turystów.
W zwiedzaniu, na podstawie relacji przewodników wzięło udział ok. 300 osób. Świadczy to o tym, że grudziądzanie z utęsknieniem czekają na zakończenie prac w tym rejonie. Ogólnie powtarzały się opinie, że projekt jest realizowany właściwie i po ukończeniu stanowić będzie niewątpliwą atrakcję Grudziądza. Miejmy nadzieję, że wszyscy mieszkańcy docenią zmiany Góry Zamkowej, a skuteczny monitoring zabezpieczy to piękne miejsce przed wandalami.
Na koniec dowiedzieliśmy się, że w perspektywie, po zakończeniu pierwszego etapu planowane są kolejne prace związane z rewitalizacją obszaru Zamku Średniego czyli miejsca gdzie usytuowana jest fontanna oraz zejście w stronę Ratusza.
Całość zrobiła na nas ogromne wrażenie i cieszy fakt, że zapomniana i zaniedbana przez wiele lat część Grudziądza odzyska historyczny blask.
Jacek Treichel
Społeczny Opiekun Zabytków