1982÷2022 - 40-lecie Międzyszkolnego Koła Turystycznego PTTK „ZAWRAT” przy Zespole Szkół Budowlanych & Plastycznych w Grudziądzu

Tatry Wysokie – nasz ulubiony widok z Przełęczy Zawrat (2159 m n.p.m.) na Dolinę Pięciu Stawów Polskich, w głębi Rysy 2499 m n.p.m.

Ale to już było

i nie wróci więcej...

W roku 2022 minęło 40 lat od września 1982, gdy powstało koło MKT-PTTK nr 57 „Zawrat“ przy Technikum Budowlanym w Grudziądzu. Koło nadal istnieje, ale rzekoma epidemia zatrzymała planowane imprezy w latach 2020-2022.

A oto najważniejsze wydarzenia z 40-letniej działalności koła „Zawrat“

1. Zdobywanie ogromnej liczby szczytów górskich (np. Śnieżka 22 razy, Giewont 19 razy, Rysy 13 razy, Tarnica 9, Babia Góra 8, Śnieżnik 19, Gerlach 3,...);
  2. Wejścia na Przełęcz Zawrat (15 razy) i na Orlą Perć (3);
  3. Wyprawa w Góry Skandynawskie (Norwegia);
  4. Wyprawa dookoła Bałtyku (Sztokholm, Lulea, Helsinki i Laponia - Rovaniemi u świętego Mikołaja, Petersburg, Kowno);
  5. Zwiedzanie stolic Europy (Praga, Wiedeń, Paryż, Londyn, Bruxela, Berlin, Budapeszt, Haga, Rzym, Sztokholm, Oslo, Wilno, Helsinki, Tallin, Ryga, Warszawa, Bratysława);
  6. Spotkania z Papieżem Janem Pawłem II (6 lutego 2000 zawołał w Watykanie: „Pozdrawiam młodzież z Grudziądza !“ ) oraz z Papieżem Benedyktem XVI (2008 r. na Placu św. Piotra);
  7. Organizacja ponad 100 rajdów lokalnych w województwie toruńskim, gdańskim, bydgoskim, kujawsko-pomorskim           i pomorskim np. „Przyjaciół lasu“, „Szlakiem zamków pomorskich“, „Chrońmy przyrodę“, „Śladami św. Wojciecha“ i in.
  8. 1. miejsce w Pucharze Komisji Turystyki Pieszej PTTK w Grudziądzu w roku 2000, latach poprzednich i następnych;
  9. Spotkania ze znanymi ludźmi, m.in. z Adamem Małyszem w jego ogrodzie w Wiśle-Kopydło.

Największą aktywnością na przestrzeni 40 lat wykazali się:

• Henryk Michał (wujo Rudolf) Pasik,
  • Paweł (Vacek) Malendowicz,
  • Karol (Hubert) Korczak,
  • Sylwia (Samantha) Dombek,
  • ostatnia prezes Magdalena (Berenika) Urbańska i inni, łącznie na przestrzeni 40 lat - 940 członków i około 500 sympatyków.

Wiesław (wujo John Clemens) ŻURAWSKI

Obóz górski „Tatry 2023“ w 40. rocznicę powstania Koła „Zawrat“

Tam będziemy: początek Orlej Perci – Przełęcz Zawrat 2159 m n.p.m. z widokiem na Mały Kozi Wierch

Organizator imprezy:

• Międzyszkolne Koło Turystyczne PTTK „Zawrat” przy ZSBiP w Grudziądzu, Oddział PTTK im. ks. ppłk. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu

Termin obozu

• 2 - 10 sierpnia 2023.

Przewidywany koszt całego pobytu

• 880 zł, są to koszty transportu (pociągi, autobusy, koleje linowe i codziennie bus zamówiony), 7 noclegów, wstępy do TPN).
  • Pierwsze zebranie organizacyjne odbędzie się w czwartek 27 kwietnia 2023 o godz. 17 w biurze Oddziału PTTK w Grudziądzu, ul. Hallera 32.

Przewidywany program obozu opracujemy według sugestii uczestników na tym zebraniu. Noclegi w pensjonacie pani Heleny Gąsienicowej w Murzasichle z pięknym widokiem na Giewont.  Obóz przewidziany jest dla osób dorosłych, jest to pomysł dawnych członków koła PTTK „Zawrat“;  istnieje jednak możliwość udziału uczniów poniżej 18. roku życia pod opieką osób dorosłych.

Zapraszamy

Dokładny program wszyscy otrzymają wydrukowany lub e-mailem w dniu 20 lipca w biurze PTTK.

• Komandor obozu, kwatermistrz – Wiesław Żurawski, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. ,
  • Kierownik trasy, sekretarz - Regina Dubilis, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. .